Florysta to zawód związany z tworzeniem i aranżacją kompozycji kwiatowych. Osoba pracująca w tym zawodzie zajmuje się wybieraniem, pielęgnacją i układaniem kwiatów oraz innych roślin ozdobnych, aby stworzyć piękne bukiety, dekoracje czy kompozycje florystyczne. Ich praca obejmuje również doradztwo klientom w wyborze odpowiednich kwiatów, dbanie o ich świeżość i estetykę, a także zarządzanie zapasami i zamówieniami.

Cykl nauki trwa 1 rok.

Jakie zdobywasz kwalifikacje?

RL.26 Wykonywanie kompozycji florystycznych.

Nauczysz się:

  • dobieraniu materiału florystycznego,
  • projektowania dekoracji roślinnych,
  • wykonywania dekoracji roślinnych,
  • aranżacji florystycznego wystroju wnętrz oraz otwartej przestrzeni,
  • odczytywania rysunków projektowych dekoracji roślin.

Perspektywa zatrudnienia:

Perspektywy zatrudnienia dla florystów są zróżnicowane i obejmują możliwość pracy w różnych branżach związanych z florystyką. Oprócz tradycyjnych kwiaciarni florysta może znaleźć zatrudnienie w salonach ślubnych, hotelach, restauracjach, firmach organizujących eventy, ogrodach botanicznych, a także w dziale dekoracji wnętrz lub eventów większych przedsiębiorstw. Ponadto istnieje możliwość pracy na własny rachunek poprzez otwarcie własnej kwiaciarni lub prowadzenie usług florystycznych na zasadzie freelancerstwa, co daje dużą elastyczność i niezależność zawodową.

Ze względu na rosnące zainteresowanie florystyką oraz zwiększone zapotrzebowanie na profesjonalne dekoracje i bukiety w różnych okolicznościach życiowych, perspektywy zatrudnienia dla florystów wydają się być obiecujące.